ראשית דבר
כל מי שבונה לראשונה בחייו, מגלה שכל שלב של הבניה מציב בפניו אתגרים חדשים על בסיס יומי ופותח מולו עולם של פרטים ומורכבויות שלא העלה על דעתו שבכלל קיימים.
כל תחום של הבניה מכיל מגוון עצום של פרטים וידע אשר רק בעלי מקצוע מאותו תחום מכירים לעומק ויכולים לתת את הפתרון תוך ראיית מכלול הפרטים. למתכנן הבית (האדריכל), יש ידע ברמות משתנות בכל אחד מהתחומים אך על מנת לקבל את הפתרונות הטובים ביותר מומלץ להתייעץ במומחה בכל תחום עוד לפני הגשת התכניות לאישור.

מניעת טעויות
אחת הטעויות הראשונות והנפוצות ביותר של כל מי שבונה לראשונה בחייו היא חוסר התאמה בין תקציב הבניה לתכניות הבית. מאחר ומחירי הבניה משתנים בהתאם לגודל הבית ולסטנדרט הבניה, עלולים להיווצר פערים גדולים בין התקציב לבין העלות בפועל. על מנת לודא שהתכניות תואמות את התקציב, יש לקבל הצעות מחיר בכל אחד מהתחומים. לאחר קבלת הצעות מחיר ניתן לעשות את ההתאמות הנדרשות של התכניות ולהמשיך בתהליך קבלת האישורים וההכנה לבניה.
על הבונים לדעת לדרג נכון את חשיבותו של כל תחום לאיכות החיים בבית ולחלק את המשאבים בהתאם לדרגות העדיפות.

בחירות וויתורים
כשניגשים לתכנן את הפתחים, יש לקחת בחשבון גורמים רבים ולפעמים קיימת סתירה בין הצרכים השונים. ההבנה של הבונה שיהיה עליו לערוך את סדרי העדיפויות שלו ולעשות ויתורים היא המפתח להתקדמות התכניות.
לדוגמה: הנטיה העיצובית של הבונה היא לכיוון של פרופילים דקים בעיצוב בלגי. עם זאת, הבית ממוקם באיזור בו נדרש בידוד תרמי ברמה גבוהה ולכן יש צורך בזכוכיות בידודיות שעוביין גדול ואינן מתאימות לפרופילים הבלגיים. על הלקוח לבחור אם לוותר על העיצוב האהוב עליו או להתפשר על רמת הבידוד שיוכל להשיג.

מלכודות
בנקודה זו עלולים בונים רבים ליפול למלכודות של בעלי מקצוע שמבטיחים להם מוצר שייתן פתרונות עיצוביים מבלי לוותר על נתונים טכניים שנשמעים מרשימים. מאחר ורוב הבונים חסרים את הידע המקצועי שיעזור להם לבחור נכון, הם עלולים ללכת שבי אחר ההבטחות אשר רובן כנראה ריקות מתוכן אמיתי או מנסות למכור מוצר ירוד. כדי למנוע מצבים כאלו קיים תקן ישראלי שמגדיר עבור הבונים נתונים נדרשים לכל מוצר. הבונה החכם יוודא שכל מוצר שמציעים לו, תואם את התקן הישראלי ועונה על דרישות בטיחות, עמידות בתנאים שונים ואורך חיים של שנים רבות.

יופי או נוחות
במהלך תכנון הבית יגלו הבונים כי קיים מתח לא פשוט בין דרישות עיצוביות של הבית לבין דרישות פרקטיות. אחד המבחנים היותר מורכבים של אדריכלים הוא פיתרונות נכונים ושימושיים שתואמים את הקו העיצובי. הבונים יגלו עד מהרה כי בתכנון הפתחים בא המתח לידי ביטוי בצורה חריפה מאחר והפתרונות היפים יותר אינם תמיד הפרקטיים.

צורות פתיחה
אחת ההחלטות הבסיסיות בהקשר זה היא צורת הפתיחה של החלונות והדלתות: הזזה רגילה (כנף על כנף), הזזה לכיס או פתיחת ציר. על מנת לבצע את ההחלטה הנכונה, מוטב שהבונה יהיה מודע בעצמו ליתרונות והחסרונות של כל צורת פתיחה ולא יסמוך על המתכננים והיועצים. פירוט של היתרונות והחסרונות של צורות הפתיחה השונות ניתן לראות כאן.

הצללות
בחירה בשיטת הצללה דורשת גם היא חשיבה על דרישות וסדרי עדיפויות. לדוגמה: צלון רפפה חשמלי חיצוני נותן פיתרון מושלם לצל ופרטיות ומהוה פיתרון אלגנטי כשרוצים להימנע מהמראה ה"כבד" של תריסים. עם זאת, הצלון אינו עוזר בהגנה מפני פריצות וגם לא בהגנה מפני רוחות וקור. הכרת היתרונות והחסרונות של כל שיטת הצללה בשילוב עם בחירת סדרי עדיפויות תאפשר בחירה נכונה. מאחר וכל מערכת הצללה דורשת הכנות בשלב בניית השלד יש להגיע להחלטה כבר עם הוצאת תכניות העבודה. כאן אפשר לקבל נתונים על שיטות ההצללה השונות.

זיגוג
הזכוכית היא החומר החשוב ביותר בתחום הפתחים אשר למעשה בזכותו קיימים חלונות. היא המאפשרת "להכניס את המראה של החוץ הביתה אך להשאיר את מזג האויר מחוץ לבית".
על פי רוב בחירת סוג הזיגוג פשוטה למדי ואינה דורשת ידע מקצועי מיוחד אך קיימים איזורים בארץ בהם ישנה דרישה לרמות בידוד תרמי (קור וחום) או אקוסטי (רעש) גבוהות יותר מהרגיל. במקרה כזה כדאי להיעזר ביועץ מקצועי יותר או להצליב מידע מהאדריכל, איש האלומיניום או מקור מידע כמו האינטרנט. אדריכלים המתמחים בבניה "ירוקה" יידעו על פי רוב להתאים את סוג הזיגוג לדרישות מקום הבניה.